Prečo (ne)máme radi Slovensko – časť II.

Autor: Marek Patkóš | 31.7.2017 o 8:42 | (upravené 31.7.2017 o 12:41) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  1055x

Vážení priatelia a priateľky. Vitajte pri pokračovaní článku o tom, prečo (ne)máme radi Slovensko. Nasaďte si okuliare, uvarte Popradskú kávu, nalaďte rádio Slovensko a začítajte sa do zoznamu dobrých vecí, ktoré na Slovensku máme

5. Voda

Slovensko síce nemá more (iba more-geňo-foku-mé), napriek tomu sme vodným kráľovstvom. Slovensko má obrovské zásoby podzemnej vody – pitná vodná, minerálna voda, termálna voda. Tohto všetkého máme viac než dosť. Slovensko má 1600 minerálnych prameňov![1] Uhličité, sírne, železnaté, jódové, hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, síranovo-hydrouhličitanové....dobre stačí, veď som politológ! Niektoré si môžete nabrať aj zadarmenko a dať si poctivú vodičku priamo zo zdroja, dokonca “značkovú” ako Budiš (Budiš, Turčianske Teplice), Gemerka (Tornaľa), Korytnica (Liptovská Osada), Sulinka (Sulín, Stará Ľubovňa), Mitická (Trenčianske Mitice) alebo Baldovskú (Baldovce). Inak ak vás zaujíma Slovensko, tak vám odporúčam články Milana Grigela, je to pecka.[2]

Prečo nadávame?

Pijeme balenú minerálnu vodu, aj keď máme dostatok kvalitnej pitnej vody. Pochádzam z poľnohospodárskej oblasti, kde sa vo veľkom hnojí umelými hnojivami. Sú vraj neškodné, zvyšujú ochranu rastlín a znižujú náklady. Pre pamätníkov – možno si pamätáte na DDT, insekticíd rozšírený v 60-tych rokoch minulého storočia, v roku 1972 zakázaný kvôli širokosiahlym negatívnym zdravotným účinkom na ľudí. Alebo na azbest, zakázanú rakovinotvornú látku, ktorá bola v minulosti vo veľkom využívaná najmä v stavebníctve ako protihorľavý materiál. Dokonca sa z neho v minulosti vyrábali aj vodovodné potrubia.

Ako to zlepšiť?

Pime vodu z vodovodného kohútika. Nekupujme balenú vodu, ktorá je drahá, neekologická a dokonca sa do nej z plastových fliaš uvoľňujú škodlivé ftaláty. Ak máte mestskú vodu, tak ju s kľudom pite. Je chutná a zdravotne nezávadná. Ak je v nej trošku viac chlóru, tak počkajte kým sa odparí.

Ak chcete piť vodu zo studne, tak si radšej spravte rozbor vody. Počas medzinárodného dňa vody vám zdarma spravia jednoduchý test na dusičnany a dusitany. Ja som na takom bol a dusičnany boli v limite LLT (len tak tak) – to je výsledok masívneho hnojenia a používania žúmp. Ale piť sa dá, takže balenú vodu nekupujem.

Minerálky pite priamo zo zdroja, ja asi skočím do Santovky, to je najbližší minerálny prameň k nám.

6. Teplá voda

Keďže nechcem nikoho diskriminovať napíšem aj o teplej vode. Možno si to ani neuvedomujeme, ale sme kúpeľnou veľmocou - máme strašne veľa kúpeľov a kúpalísk – Smrdáky, Číž, Podhájska, Vyšné Ružbachy, Piešťany, Veľký  Meder, Bardejov a množstvo iných. Ak máte radi voľnejšie kúpanie v lone prírody, tak máte tiež veľa možností a navyše zadarmo. Opäť siahnem po článku zo Sódy – tu nájdete tipy na 10 miest, kde sa zadarmo okúpete na krásnych miestach.[3]

Prečo nadávame?

Kúpaliská sú preplnené, drahé a nehygienické. Jazerá plné siníc, nie sú tam bufety.

Ako to zlepšiť?

Ak ste kúpaliskový typ, tak choďte na kúpalisko. Hlasná hudba, veľa ľudí, tobogány, hranolky, vyprážaný syr a kofola.

Ak ste kúpeľový typ, tak choďte do kúpeľov. Pokojná hudba, menej ľudí, liečivá voda, procedúry, pokoj.

Ak ste prírodný typ, tak choďte na jazero. Žiadna hudba, dosť ľudí, príjemná chladná voda, kamaráti, deka, horalky.

Všetko má svoje čaro a verím tomu, že na Slovensku si každý nájde super miesto na kúpanie.

7. Hory a lyžovačka

Máme krásne hory a množstvo lyžiarskych stredísk. Čaj s rumom na vrchole nejakej hory v malom bufetíku v spoločnosti kamarátov je pre mňa synonymom dokonalej pohody. Pre klasikov lyže, pre odvážnejších snowboard, pre makačov skialpy alebo bežky. Od malých rodinných stredísk s pomami až po mega komplexy s vyhrievanými lanovkami. Orava, Tatry, Kysuce, Štiavnické vrchy, Malá Fatra, Slovenský raj a mnohé iné.

Prečo nadávame?

Lyžovačka na Slovensku vie byť pekne drahá. J&T síce zrekonštruovalo polovicu lyžiarskych stredísk, ale ceny zabili. Skipas v Jasnej za 40Euro na deň je mega drahý. Ak si chcete nebodaj požičať lyže, alebo sa najesť tak tam necháte kľudne aj 100 Euro na osobu na deň. O kvalite služieb by sme mohli tiež povedať svoje, ale nepovieme.

Ako to zlepšiť?

Ak si nepotrpíte na kilometre zjazdoviek, tak si vyberte menšie a často cenovo dostupnejšie lyžiarske strediská. Ďalej sa oplatí sledovať zľavové portály typu Zľavadňa alebo Zľavomat. Tu nájdete skipasy za výrazne príjemnejšie ceny. Napríklad taká Jasná za 19Euro na deň. To sa už celkom dá!

8. Ženy

O tomto písať asi veľa nemusím. Ale musím. Veru musím. Máme krásne, naozaj krásne ženy. Blondíny, brunety, rusovlásky, čiernovlásky. Slovanské ženy sú krásne a keď do toho šmrncnete aj trošku tureckej, maďarskej, nemeckej či židovskej DNA, tak vzniknú naozaj krásne slovenské ženy.

Prečo nadávame?

Niekedy sa krása nesnúbi s dobrou povahou alebo s intelektom. Máme tu dosť zlatokopiek (chudobní našťastie tento problém nemajú). Ženy tiež často nepovedia čo chcú, čo je pri mužskom mámpičizme častým kameňom úrazu.

Ako to zlepšiť?

Chlapi, nájdite si ženu, ktorá je krásna a je v pohode. Dbajte hlavne na druhú časť – je v pohode. Pretože krása po pár rokoch zmizne, ale drbnutosť ostáva. Keď si už takúto ženičku nájdete, tak si ju vážte a starajte sa o ňu. Ženy, hovorte otvorene svojim polovičkám čo chcete alebo nechcete. Ak sa vám nejaký chlap nepáči, tak mu to povedzte. Nevravte mu, že je pre vás príliš dobrý a podobné hlúposti. Ak chcete aby niečo urobil, tak mu to otvorene povedzte - chlapi sú jednoduché stvorenia. Boh nám dal dva dôležité orgány – mozog a penis. Dal nám však príliš málo krvi,aby oba fungovali naraz. Viac v knihe Ženy sú z Venuše a muži sedia v krčme.

9. Ľudia

Na Slovensku tak ako všade na svete nájdete ľudí inteligentných i blbých, malých aj veľkých, bielych aj čiernych, chudých aj tučných, dobrých aj vychcaných. Celkovo si myslím, že na Slovensku sú poväčšinou dobrí ľudia, inteligentní a šikovní. Potrebujeme si to však uvedomiť a popracovať na svojich slabých stránkach. Vlastne, poriadne zamakať! Máme veľký potenciál, ktorý často vôbec nevyužívame.

Prečo nadávame?

Na Slovensku vnímam niektoré negatívne mentálne vzorce – najmä nízke sebavedomie, zatrpknutosť, závisť a ohováranie. Rád viem na čom som. Keď si o mne myslíš, že som k*kot, tak mi to normálne povedz a hotovo. Nie, že sa stretneme na pive, čau brácho a o týždeň sa dopočujem o sebe aký som človek genitálneho typu.  Slováci vo všeobecnosti nie sú príliš úprimní. Najmä za triezva. Ale keď si vypijeme, hojojóój! Potykáme si aj s pápežom. 

Závisť a ohováranie sú národným športom, v ktorom sme bohužiaľ veľmi úspešní. Škodíme si tým však najmä sami sebe.

Ako to zlepšiť?

Začnime od seba. Znížme ohováranie a závisť, zvýšme úprimnosť a pomoc druhým. Nie je to ľahké, ale určite to prináša ovocie. Ja som sa kedysi každému vysmieval ako taký chudák, lebo som mal sám komplexy menejcennosti. Raz, keď som mal dvanásť som sa vysmieval takým dvom malým Poliakom, ktorí sa prisťahovali k nám na dedinu. Dali mi dobre na p*ču a hneď som skrotol. Niekedy človek musí dostať na držku od života, aby sa uvedomil. Alebo od Poliakov.

Do batôžka si nalož pretvárku, lož a faloš...a potom ich hoď z mosta do vody. Bez pretvárky a falše, hneď by ti bolo ľahšie, hneď by tu bolo viacej pohody.“ Milan Lasica, zhudobnil Jaro Filip

 

BONUS:

RANDOM TIPY na zníženie tlaku a zvýšenie duševnej pohody:

Nepozerajte relácie typu O 5 minút dvanásť. Radšej zájdite do bábkového divadla, je to podobné, len vás to menej naserie. Len pre info, Hrnčiar (ex-SDKÚ, ex-SIEŤ, MOST-HÍD) je vyštudovaný bábkoherec. 

Ak máte radi históriu oslavujte 28.októbra. Vtedy totiž v roku 1918 vznikla Československá republika. V Česku je to štátny sviatok, u nás iba pamätný deň. (polopate - Češi majú voľno, my robíme) Pustite si nejaký pekný československý film, dajte si Kofolu alebo pivo so zelenou.

Buďte milí na úradoch. Človek tam väčšinou príde s očakávaním, že na neho vybehne Gestapo, otrieska mu o hlavu, že mu chýba bodka na nejakom dokumente a pošle ho do prdele. S takýmto prednasratým postojom sa to väčšinou tak aj stane. Buďte pozitívne naladení a pripravte si papiere dopredu.

A na záver:

Prečo ľudia zo Slovenska odchádzajú? Ako samozvaný hovorca ľudu by som vyzdvihol asi tieto príčiny: nízke platy, nízka životná úroveň, korupcia, málo možností uplatniť sa, negatívne myslenie v spoločnosti.

A prečo sa potom vracajú? Rodina, pocit domova, láska k domovine a častokrát aj snaha zmeniť veci k lepšiemu.

 

[1] https://domov.sme.sk/c/7584098/slovensko-ma-1600-pramenov-pozrite-si-mapu-znamych-lokalit.html

[2] https://soda.o2.sk/tema/drobne-a-dobre/10-miest-kde-si-mozete-zadarmo-nabrat-liecivu-vodu/

[3] https://soda.o2.sk/tema/priroda-slovenska/mimoriadne-miesta-na-kupanie-na-slovensku-znacka-zadarmo/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je Rybanič whistleblower? Odborníci sa nezhodli

Rybanič chce názor Súdneho dvora Európskej únie.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kam chodíte, aj keď hovoríte opak

Ako sa ázijské bistrá zmenili za posledných dvadsať rokov.

Komentár Zuzany Kepplovej

Na Dankovom diplome vlastne nezáleží

Bol by to prezident, v ktorom by nejeden našinec spoznal vlastný príbeh.


Už ste čítali?