Prečo (ne)máme radi Slovensko – časť I.

Autor: Marek Patkóš | 24.7.2017 o 6:43 | (upravené 24.7.2017 o 8:53) Karma článku: 8,82 | Prečítané:  2878x

 Pracujem a žijem v zahraničí a idem písať článok o tom, prečo mám rád Slovensko. Asi mi teraz budete veriť ako Robovi, keď dával tlačovku o neexistujúcej korupcii na Slovensku. Napriek tomu sa pokúsim získať vašu priazeň...

...a vrhnúť pozitívne svetlo na našu little big country. Tento článok je rozdelený na dve časti. Prvý opisuje našu mentalitu a zoznam vecí,  ktoré sú na Slovensku super a ktoré si niekedy neuvedomujeme. Pri každom bode uvediem aj to, prečo si ich až tak nedokážeme vážiť a tipy ako zmeniť náš postoj. Druhá časť pokračuje v tomto zozname a pokúsi sa zistiť, prečo ľudia zo Slovenska najprv odchádzajú, ale po čase sa väčšinou vrátia.

V prvom rade si musíme ujasniť niečo, čo máme asi zakódované v našej mentalite. Máme tendenciu na všetko pi*ovať nadávať. Pošlite Slováka na all-inclusive dovolenku na Maledivy a povie vám, že to bolo síce fajn, ale....ceny boli príliš vysoké, jedlo nebolo až také dobré, more je krajšie na fotkách, obsluha slabá, Velkedivy sú určite lepšie atď. atď. Radi sa skrátka posťažujeme a máme vysoké nároky. To je dobre, latku treba nasadiť vysoko! Dôležité však je, že keď máme vysoké nároky na okolie, mali by sme mať vysoké nároky aj na seba. Kritizovať neporiadok v uliciach a popritom hádzať špaky/žuvačky/obaly od cukríkov na zem. Alebo sa sťažovať na korupciu a podplácať lekárov/technikov STK/ úradníkov.

U nás v rodine je tiež kultivovaná tradičná slovenská kultúra - radi sa na všetko posťažujeme. Ja som bol v tomto výnimočne svedomitý a trénoval som každý deň. Keby som toľko chodil do fitka, bol by som už Mr. Olympia. Sralo ma veľa vecí, najviac však: politici, úrady, rozbité cesty, slabé školy, skorumpovaná STK, nevrlí ľudia, vyrúbané stromy v Tatrách, novopečení zbohatlíci, priemerná mzda, hokejová reprezentácia, slovenská pop-music, Farma, V modrom z neba, vlaky “zadarmo”, Zem a Vek, Kotleba, predražené Dru tyčinky, čierne skládky.... Vidíte sami, tém na ktoré môžeme nadávať je viac než dosť. Každý si vyberie to svoje. Ako však vraví ľudová múdrosť – každá strana má dve mince a komu sa zelení, tomu 3-12 rokov nepodmienečne. Dosť bolo teórie. Poďme sa pozrieť čo je na Slovensku mega / super / fajné / fasa.

1. Poloha

Stredná Európa je koncept ktorý poznáme asi iba my v strednej Európe. Pre väčšinu sveta patríme k východnej Európe. Vlastne, väčšina sveta ani netuší, že nejaké Slovensko existuje. Myslím si, že zaradenie do strednej Európy je úplne na mieste. Sme niečo medzi západom a východom. Síce  poznačení socializmom, ale scestovaní, patríme k EÚ, ako druhá krajina z východného bloku sme prijali Euro (prvé bolo Slovinsko v roku 2007), máme jednu z najvýkonnejších ekonomík v EÚ.

Naše územie bolo vždy akýmsi nárazníkom medzi východom a západom. Vystriedalo sa tu mnoho národov a kultúr. Vždy to bolo územie multikultúrne, aj keď niektorí si to radšej neuvedomujú. Máme  blízko na západ aj na východ, do Berlína odletíte z Bratislavy za 50 minút lietadlom, k moru sa dostanete za pár hodín autom. Bratislava a Viedeň sú od seba vzdialené iba 60km a sú to dve najbližšie hlavné mestá na svete. Poloha z nás robí strategickú krajinu, do ktorej je ľahké sa dostať.

Prečo nadávame?

Aj keď je na Slovensku veľa zahraničných investorov, väčšina kapitálu a investícií je na západe krajiny. Najviac zanedbaný je juh a východ krajiny a to najmä kvôli chýbajúcej infraštruktúre. Ak chcete zarobiť, musíte sa väčšinou presťahovať do Bratislavy. Toto vedie k zvyšovaniu chudoby v  regiónoch a k preľudneniu a predražovaniu hlavného mesta.

Ako zmeniť postoj?

Aj keď je vidina zárobku v Bratislave lákavá, na luxus zabudnite. Priemerný zárobok v hlavnom meste je síce 1474 EUR, ale 60% zamestnancov má nižší príjem[1]. Ceny bytov sú astronomické, MHD je drahá, reštaurácie a zábava sú taktiež dosť drahé. Skúste si spraviť analýzu, koľko by vám v čistom zostalo na život vo vašom meste a možno zistíte, že sa vám ani neoplatí sťahovať do Bratislavy. Spoznávajte krásy svojho okolia, chovajte drobnú hydinu, pustite sa do podnikania, pomáhajte susedom. A ak sa už presťahujete do Bratislavy, majte ju radi. Veľa vecí je nedotiahnutých, ale nadávaním tomu veru nepomôžeme. Angažujte sa v dobrovoľníctve (Bratislavský okrášľovací spolok, Zelená Hliadka, Bratislavská Občianska Samospráva, atď.), nájdite si svoje obľúbené miesta (Horský park, Štrkovec, Čunovo, Koliba, atď.) alebo si len povedzte, že toto mesto síce nie je dokonalé, ale dáva mi prácu, mám tu priateľov a poskytuje mi domov.

2. Pamiatky

Verte, či neverte Slovensko má najviac hradov na obyvateľa na svete.[2] Vraj ich je spolu približne 120. Berieme to ako samozrejmosť, ale napríklad v takej Amerike žiadne hrady nemajú (Indiáni si žiadne nestavali). Okrem toho je v každom mestečku nejaký zámoček alebo kaštieľ. Slovensko je krajina bohatá na históriu a pamiatky. Od praveku (Gánovce) cez starovek (Laugaricio v Trenčíne), stredovek (hrady) až po novovek (Bratislava). Nemci nám tu zanechali krásne banské mestečká (Banská Štiavnica, Kremnica). Zaujímavým, no často prehliadaným skvostom je socialistická architektúra. Pre nás škaredé socialistické stavby sú pre človeka, ktorý nezažil socializmus fascinujúce.[3]

 

Prečo nadávame?

Množstvo hradov, zámok a kaštieľov je v zúfalom stave. Niektoré sa nám rozpadajú rovno pred očami. Narodil som sa v mestečku Želiezovce, v ktorom je Eszterházyho kaštieľ situovaný v dobovom anglickom parku. Kaštieľ vyzerá ako keby v ňom vybuchla bomba a vybilo všetky šiby a park ako po útoku lykožrúta. Množstvo pamiatok je v zlom stave. Mňa osobne najviac mrzia niektoré námestia zrekonštruované najmä z eurofondov. Kopec betónu, žiadne stromy a architektúra bez duše.

Ako zmeniť postoj?

V oblasti kultúry a pamiatok nastáva pozitívny trend. Nedávno svojpomocne zrekonštruovali vodný hrad v Hronseku. Bratislavský hrad je taktiež zrekonštruovaný a otvorili tam aj neobarokovú záhradu. (áno, staval to Váhostav, vyzerá to ako skatepark a na mieste keltského náleziska postavili podzemné garáže). Odporúčam sa tiež pozrieť do synagógy v Trnave alebo v Leviciach. Krásne, zrekonštruované stavby. Spoznávajme naše okolie, jeho históriu a buďme naň hrdí a ohľaduplní.

 

3. Život a bezpečnosť

Život na Slovensku by som zhrnul slovom bezpečný. Nehrozia nám žiadne veľké prírodné katastrofy, kriminalita je na väčšine územia nízka. Životná úroveň je bohužiaľ tiež väčšinou nízka, ale drží si štandard V4, čo je vo svetovom rebríčku veľmi dobré. Taktiež máme prístup k pitnej vode, dostatok potravín a priaznivé počasie. Nemáme tu ani nelegálnu migráciu a teroristické útoky. Nenájdete tu žiadne jedovaté škorpióny, hady a tarantuly. Nechytíte tu maláriu, žltú zimnicu a donedávna ani osýpky.

Prečo nadávame?

Každý týždeň sa dozvieme z úst politikov o tom aká je na Slovensku silná ekonomika, vysoké HDP, vysoká produktivita práce. Potom sa pozriete do peňaženky alebo na výpis z účtu a zistíte, že niekde sa stala chyba. Veľmi rozšírená korupcia a rodinkárstvo sú hlavnou príčinou toho, prečo si tu nežijeme ako v druhom Švajčiarsku. Tak ako sľuboval Vlado pred dvadsiatimi rokmi. Všimné sa platí lekárom, úradníkom, technikom. Všetkým, od ktorých niečo chceme a bojíme sa, že ak by sme nedali tú pozornosť, tak by sme ten papier nevybavili, to auto by neprešlo alebo nebodaj by ten človek operáciu neprežil.

Dlhodobo podhodnocované školstvo a vytunelované zdravotníctvo sú taktiež vizitkou nefungujúcej správy vecí spoločných. Vždy vravím, že na Slovensku sa majú ľudia dobre...ale nesmú byť chorí, chudobní alebo starí.

Ako to zlepšiť?

Pokúsme sa začať s bojom proti korupcii od seba. Ja som na STK nikdy nedal všimné a tri roky jazdím s neplatnou STK auto/motorka prešli v pohode. Niektorí ľudia ho dávajú ‘pre istotu ’. Ani lekárovi by som nedal úplatok. Je jeho povinnosťou, aby sa o vás postaral. Myslím (a hlavne dúfam), že Hippokratova prísaha nie je synonymom toho, že bez úplatku sa o vás nebudú lekári plnohodnotne starať. Mám taký pocit, že mnoho ľudí a najmä starších dáva „všimné“ automaticky, len zo strachu, že o nich nebude plnohodnotne postarané. Ak nejde o život, nejde o nič. Ak ide, tak sa vás tento bod netýka.

4. Príroda

Máme úžasnú, jedinečnú prírodu. Dlhočizné končiare, krásne lesy, termálne pramene, hlboké jaskyne. Osviežujúce jazerá, horské bystrinky, dlhočizné rieky. Slovensko je prírodnou krajinou s obrovským potenciálom. Myslím, že to Švajčiarsko naozaj sme (a možno aj viac), čo sa týka prírody. Keď vidím Poprad vždy mi napadne, že to je švajčiarska krajina so sovietskymi panelákmi.

 

Prečo nadávame?

Spravte si prechádzku okolo Štrbského plesa a uvidíte pusté kopce bez stromov. Zájdite niekam do prírody a nájdete čiernu skládku.

Ako to zlepšiť?

Máme stovky kilometrov turistických chodníkov. Vyberte sa na prechádzku, vypnite mobil a užívajte si krásu slovenskej prírody. Alebo si ho zapnite, nafoťte pekné fotky, zdieľajte na Instagrame a inšpirujte ďalších, aby sa išli pozrieť. Smeti nehádžte na zem, aj keď v okolí nie je žiaden smetiak. A ak sa vám chce, nabudúce si vezmite tašku a nejaké aj pozbierajte.

pokračujeme o týždeň!

 

[1] http://www.platy.sk/partner/region/bratislavsky-kraj

[2] https://plus.sme.sk/c/20220829/slovensko-je-svetova-velmoc-aj-v-pocte-hradov.html

[3] http://www.welcometobratislava.eu/socialist-architecture-bratislava/

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je Rybanič whistleblower? Odborníci sa nezhodli

Rybanič chce názor Súdneho dvora Európskej únie.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kam chodíte, aj keď hovoríte opak

Ako sa ázijské bistrá zmenili za posledných dvadsať rokov.

Komentár Zuzany Kepplovej

Na Dankovom diplome vlastne nezáleží

Bol by to prezident, v ktorom by nejeden našinec spoznal vlastný príbeh.


Už ste čítali?