Odchod z Bratislavy - smer juh!

Autor: Marek Patkóš | 17.7.2017 o 6:17 | (upravené 19.7.2017 o 9:14) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1062x

Po takmer ôsmich rokoch strávených v Bratislave nastal čas na zmenu klímy. Výpoveď, hľadanie novej práce v zahraničí, návrat do rodného hniezda, podpora v nezamestnanosti, neúspešné pohovory. Prečítajte si o mojich zážitkoch.

Smer juh. Pamätáte si tento seriál z 90. rokov, ktorý fičal na Markíze? Vôbec netuším o čom bol. Pamätám si len toľko, že tam bol policajt na koni. Tento článok nebude o policajtoch ani o koňoch. Bude o mojom odchode zo Slovenska na juh. Kto čaká článok o Afrike alebo Austrálii, bude sklamaný. Ale poďme pekne po poriadku. 

Posledných 7,5 rokov som strávil v perle na Dunaji, v Bratislave. Asi dostala prezývku podľa známeho margarínu, ktorý sa tu vyrába (??). Prvých 5 rokov som strávil štúdiom Európskych štúdií na Univerzite Komenského a požívaním alkoholických nápojov na internáte v Mlynskej doline. Potom som na chvíľu zdrhol do USA, kde som sa ako vyštudovaný politológ realizoval v zábavnom parku ako kolotočár. Keďže víza do USA majú trvanlivosť ako sláva priemerného účastníka Československo má talent (rozumej 4 mesiace), vrátil som sa späť na Slovensko. Konkrétne opäť do BA. Zakotvil som v jednej holandskej banke, ktorá má v znaku leva a jej skratka je tiež skratkou titulu Inžinier. Kto tipuje Generali, pomýlil sa. Tu som strávil niečo cez dva roky a zacnelo sa mi po zmene. 

Budem úprimný, Bratislava mi nikdy špeciálne neprirástla k srdcu. Vždy som z nej plánoval odísť, ale vždy som sa napokon vrátil. Minulý rok som si však povedal, že ma tu nič nedrží. V práci som stagnoval, v osobnom živote tiež. Deti nemám, ani hypo. Takže hor sa do sveta! Jedného krásneho októbrového dňa som dal v práci výpoveď. Bol to celkom fajn pocit. Fakt, skúste si to. Odporúčam tak spraviť po dvoch odpracovaných rokoch, kvôli podpore. Aby ste neskončili na Kamennom námesti v spoločnosti ďalších "freelancerov". (pre neznalých - Kamenné námestie v Bratislave je asi miesto s najväčšou koncentráciou bezdomovcov na Slovensku) 

Takže smer zahraničie! Ale kam? V západnej Európe je vraj teraz bombovo, na juhu niet roboty, na východe je chudoba a na sever je ťažké sa dostať. Keďže som pracoval v bankovníctve, tak som si hľadal podobnú prácu, kde by som mohol r€alizovať svoj pot€nciál. Vyhľadal som si veľké banky vo svete a začal som posielať životopisy. Mexiko? Sí! Čína? Ni Hao! Frankfurt? Natürlich! Okrem toho som si poslal životopisy do Kosta Riky, Thajska, Taiwanu, Veľkej Británie, Portugalska a ešte do nejakých iných krajín. Ozvali sa mi z.....(zvuk bubnov).....jednej krajiny! Z Portugalska! Že ma nechcú.(smutný smajlík)

Tak som sa ocitol v rodnej obci u rodičov síce bez práce ale zato s kopou voľného času! A celkom slušnou podporou (50% z hrubej mzdy mesačne). Čo vám poviem, sme socialistický sociálny štát. Doma som strávil pol roka. Hľadal som si prácu, ale nájsť si serióznu prácu v zahraničí vôbec nie je jednoduché. Do McDonaldu ani do fabriky sa mi s diplomom ísť nechcelo. Tak som doma odhŕňal sneh a opäť som si hľadal prácu v Bratislave. Z väčšiny pozícií sa mi neozvali a na pohovoroch som bol úspešný ako Jirko Malchárek vo Formule 1. Uspel som len na jednom pohovore, ale ponúkaná mzda 800 Euro v hrubom v Bratislave bola skôr námetom  na sériu "Bear Grylls: Ultimate City Survival" ako možnosť solídneho vyžitia. Tak som sa na to vykašlal a povedal som si, že do BA nepôjdem.

Medzičasom som si poslal životopisy do Prahy, Brna, Salzburgu, Viedne a Budapešti. Občas som posielal životopisy aj zo srandy. Napríklad do jednej firmy v Brne na pozíciu projektového manažéra pre atómovú energiu. Na moje veľké prekvapenie mi odpísali, že ich to mrzí, ale nespĺňam kritériá. 

Po nejakom čase sa mi ozvali z Budapešti z jednej medzinárodnej banky. Toto som veľmi uvítal, keďže moje prázdniny sponzorované štátom sa pomaly blížili ku koncu. Zúčastnil som sa pohovoru. Najprv telefonického, potom osobného. Na tom osobnom ma vyžmýkali ako citrón a potom sa dva týždne neozvali. Na moje prekvapenie ma však napokon vzali.

Mesto sa mi páčilo, jazyk som ovládal (keďže pochádzam z bilingválneho prostredia južného Slovenska) a nemal som vlastne žiadne iné ponuky, Tak som to zobral! Nasledovali týždne plné vybavovačiek, riešenie dokladov a hľadanie podnájmu. Momentálne sedím v Budapešti, kde píšem tieto riadky. Práve uplynul mesiac od môjho nástupu do práce. Je to tu super, som veľmi spokojný. Bratiska mi nechýba a teším sa, že som vypadol. Toľko na teraz, viac možno v ďalších blogoch!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je Rybanič whistleblower? Odborníci sa nezhodli

Rybanič chce názor Súdneho dvora Európskej únie.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kam chodíte, aj keď hovoríte opak

Ako sa ázijské bistrá zmenili za posledných dvadsať rokov.

Komentár Zuzany Kepplovej

Na Dankovom diplome vlastne nezáleží

Bol by to prezident, v ktorom by nejeden našinec spoznal vlastný príbeh.


Už ste čítali?